Hatékony konfliktus kezelés?
Alapítványunknál rendszeresen lehetőség van ingyenes vagy kedvezményes mediáció szolgáltatás igénybevételére.
Aktuális ajánlatunkért kattintson ide!
MEDIÁCIÓ
Nincs olyan kapcsolati rendszer – legyen az párkapcsolat, anya-gyerek, szülő-kamasz, generációk közti kapcsolat, üzleti kapcsolat – melyben előbb-utóbb ne keletkeznének gondok, konfliktusok, krízisek. Ezek az élet természetes velejárói. Általában sikerül előbb-utóbb rendezni a problémát, de gyakran előfordul, hogy szükségessé válik valamilyen külső segítség.
Ennek különböző módjai lehetnek: egyéni konzultáció, segítő beszélgetés, tanácsadáspár- és család konzultáció, mediáció.
Mit is jelent a MEDIÁCIÓ?
Egy speciális módszert, amelynek lényege, hogy két (vagy több) fél vitájában – mindkét fél közös beleegyezésével – egy semleges harmadik fél, a mediátor – jár közben. A problémamegoldó folyamat keretében a mediátor segít tisztázni a konfliktus természetét, támogatja a feleket abban, hogy a múltbéli hibakeresés helyett a jövőbeni igényeiket és érdekeiket egyeztessék össze. A konfliktusok időben történő kezelésével elkerülhető a kapcsolatok végleges, helyreállíthatatlan megromlása.
Milyen helyzetek utalhatnak a párkapcsolati mediáció szükségességére?
a pár elhidegülése, vagy éppen a folyamatos feszültségek,
napi veszekedések,
a válás, szakítás felé sodródás, miközben szeretnék megmenteni a kapcsolatukat, de saját erőből nem sikerül,
ha nem kerülhető el a válás, segít a békés válás lebonyolításában,
ha állandó vitákat okoznak a kamasz gyerekkel kapcsolatos problémák (tanulás, barátok, szabadidő, öltözködés, hajviselet, stb.),
ha a válás után gondot okoz szót érteni a korábbi partnerrel,ha ellehetetlenül a láthatás, ha a gyermek szeretné „visszakapni” elvált szülőjét,
ha ismét kapcsolatot tartana vele,
ha a nagyszülők viselkedése (beleszólás, kioktatás, túlzott „benyomulás” a család életébe…) miatt konfliktusok keletkeznek,
bármilyen családi kapcsolati krízis, melyből nem sikerül kijönni.
Miben segít a mediáció?
oldja a feszültséget, a szorongást,
segít a problémák megfogalmazásában,
fenntartja a megbeszélés és megegyezés kulturált kereteit,
kordában tartja az indulatokat,
tisztázza az érdekeket, igényeket,
megtalálja a mindkét fél számára előnyös megoldásokat,
költséget és időt takarít meg a hosszadalmas jogi eljárással szemben,
diszkréten kezeli a problémákat, professzionálisan segít a megoldásban.
Hogyan segít a mediáció?
A mediációs konfliktusrendezés minden esetben a felekkel való külön-külön előkészítő tárgyalással kezdődik. Ennek során feltárjuk a konfliktus okait, tisztázzuk az egyes felek céljait és a megoldás irányában eddig megtett lépéseket.
A mediáció nem a múltra, hanem a jövőre, a megoldásra fókuszál.
Ezt követően kerül sor a mediációs tárgyalásra, melyen a mediátor és az érintett felek vesznek részt. Ennek során ismertetésre kerülnek a tárgyalás szabályai. Majd a mediátor vezetésével a felek eljutnak a probléma és igényeik megfogalmazásától az alternatív megoldások keresésén át a kölcsönösen elfogadható közös célok, és az ezzel kapcsolatos vállalásaik megfogalmazásáig. A mediáció akkor sikeres, ha mindkét fél számára elfogadható megoldás születik. A megállapodást a mediátor írásba foglalja, s azt minden résztvevő fél aláírja.
Melyek a mediáció előnyei?
gyors, hatékony,
a jövőre és a megoldásra fókuszál,
mindkét fél számára kedvező, elfogadható a végkifejlet,
egyik fél sem érzi magát vesztesnek,
a döntés a feleknél (és nem a bíróságnál) van, a végeredmény csak rajtuk múlik,
a felek kölcsönösen megismerhetik és megérthetik egymás álláspontját,
a mediátor pártatlan, a vitázókat egyenrangú félként kezeli,mindenképpen javítja a felek kapcsolatát (még akkor is, ha nem születik megállapodás).