top of page

Konkurencia és együttműködés

Az üzleti szféra természetes velejárója a konkurencia. De vajon hogyan értelmezhető ez a civil ügyek tekintetében?

Érdemes megkülönböztetni nonprofit és civil szervezeteket annak érdekében, hogy a konkurencia, a verseny kereteit megvizsgáljuk. Minden civil szervezet nonprofit, de nem minden nonprofit civil - ilyen értelemben az angolban használt NGO, non-goverment organisation, vagyis nem kormányzati szervezet elnevezés valamivel árnyaltabb.

A klasszikus értelemben vett civil szervezet - sokszor szerveződés - adott cél érdekében jön létre, közösségi igényre reagál, azok kielégítés után többnyire felbomlik, sikertelenség esetén legtöbbször elhal. Erre látunk több példát akár a közelmúltban is - menekülők támogatása, Liget projekt, árvízvédelem stb.

Ezekben az esetekben - mondjuk az árvízvédelemben - a közös cél közös platformot teremtett, a támogatók az adott ügy mellé állnak, lényegtelen, az milyen szervezethez kötődik, és senkinek nem jut eszébe versenytársként tekinteni a mellette homokzsákot pakolóra - függetlenül attól, honnan jött.

Ez rendszerint megváltozik, vagy megváltozhat akkor, ha szervezetté alakul az együttműködés. A szervezet rendet kíván - stratégia -, költségei vannak, kötelezettségeteket teremt, az érintetti köre kibővül, és egyszercsak a támogatók tulajdonképpen vevőkké válnak, a hasonló vagy azonos területen működő szervezetek pedig versenytársakká.

2010-es KSH adat szerint majdnem 62 ezer bejegyzett alapítvány és társas nonprofit szervezet van Magyarországon, melyek átlagos bevétele 23mFt, Budapesten ennek csaknem a kétszerese. Ezen számok alapján a nonprofit szektor igencsak meghatározó kell legyen.


Közös(ségi) ügyek

A bevétel nem minden, még akkor is, ha pontosan tudjuk, hogy óriási a szórás a 0 Ft és milliárdos bevételű szervezet között.

A civil ügyek képviselői nem feledhtkeznek meg a társadalmi tőkéről, ha ezzel nem számolnak, az ügyeik érvényessége csorbulhat. A célok jó esetben a társadalmi kapcsolatok hálózatára épülnek, átlátható, átjárható és megbízható kereteket adva, „A sűrű társadalmi kötelékek megkönnyítik a pletykát és a jó hírnév terjedésének más értékes módjait is – ami egy komplex társadalomban nélkülözhetetlen alap a bizalomhoz.” (Putnam, 1993a)



Ezért fontos a konkurencia háttérbe szorítása. A hálózatok és együtműködések erősítik a bizalmat, támogatják és gyorsítják az információ-áramlást és innovációt, csökkentik a költségeket - összességében növelik a társadalmi hatékonyságot.

Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page